Konkurs Wiedzy
dla szkół ponadpodstawowych
Informacje ogólne


Olimpiada dla uczniów szkół ponadpodstawowych ma formę konkursu wiedzy

Konkurs pozwala odkrywać i docenić uczniów zdolnych i pracowitych, ale jest również dobrą formą zapoznawania uczniów z osobą św. Maksymiliana i zachęcania ich do oddania się Matce Bożej.

Konkurs odbywa się w trzech etapach:

Etap szkolny - przeprowadzają Komisje Szkolne na podstawie materiałów dostarczonych przez Organizatorów, polega na napisaniu testu;
Etap diecezjalny - przeprowadzany jest w ośrodkach diecezjalnych wyznaczonych przez Organizatorów, polega na napisaniu testu;

Z etapu szkolnego i diecezjalnego awansują dalej pierwsze trzy osoby, które uzyskają największą liczbę punktów w teście.

Finał - odbywa się w Klasztorze Franciszkanów w Siedlcach (ul. Kazimierzowska 128, 08-110 Siedlce), składa się z części pisemnej i ustnej.

Uczestnicy Olimpiady mają za zadanie przyswojenie sobie wiedzy o św. Maksymilianie na podstawie zadanej lektury oraz zapoznie się z treścią podanej księgi Pisma Świętego

Lektura na rok szk. 2023/2024:
Lektury obowiązujące w poszczególnych etapach:

etap I (szkolny) – św. Maksymilian Maria Kolbe Konferencje (wybrane fragmenty), Wydawnictwo Ojców Franciszkanów, Niepokalanów 2018 oraz o. Jerzy Domański św. Maksymilian Maria Kolbe, Wydawnictwo Ojców Franciszkanów, Niepokalanów 2012.
etap II (diecezjalny) – św. Maksymilian Maria Kolbe Konferencje (wybrane fragmenty), Wydawnictwo Ojców Franciszkanów, Niepokalanów 2018, o. Jerzy Domański św. Maksymilian Maria Kolbe, Wydawnictwo Ojców Franciszkanów, Niepokalanów 2012 oraz Dzieje Apostolskie, rozdziały od 1 do 14, bez wstępu i przypisów (Biblia Tysiąclecia wydanie V).
etap III (finał ogólnopolski) – św. Maksymilian Maria Kolbe Konferencje (wybrane fragmenty), Wydawnictwo Ojców Franciszkanów, Niepokalanów 2018, o. Jerzy Domański św. Maksymilian Maria Kolbe, Wydawnictwo Ojców Franciszkanów, Niepokalanów 2012 oraz Dzieje Apostolskie, bez wstępu i przypisów (Biblia Tysiąclecia wydanie V).

Oprócz zdobycia wartościowej wiedzy, finaliści Olimpiady mogą zdobyć inne cenne nagrody

Finaliści Olimpiady walczą o nagrody w postaci wysokiej klasy sprzętu elektronicznego:
I miejsce - komputer;
II miejsce - sprzęt fotograficzny;
III miejsce - tablet.

Pierwszych pięciu finalistów zdobywa ponadto tytuł laureata oraz indeksy na wybrane kierunki studiów.